Czy kiedykolwiek zostałeś zatrzymany i odkryłeś, że nie masz odpowiedniego badania technicznego? To może być niegrzeczne przebudzenie. W Polsce właściciel samochodu jest odpowiedzialny za stan techniczny pojazdu i musi go często sprawdzać. Jazda bez egzaminów jest zatem nielegalna i ma poważne konsekwencje. Jakie są niebezpieczeństwa nieubezpieczenia samochodu? Co nowego w 2021 roku?

Właściciele samochodów osobowych, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych oraz motocykliści muszą przejść przeglądy techniczne. Częstotliwość tych testów różni się w zależności od typu i wieku pojazdu. Kontrola techniczna powinna być wymagana w przypadku większości kierowców przynajmniej raz w roku. Zdarzają się wyjątki. Nowy samochód musi przejść wstępne badanie techniczne w ciągu 3 lat od rejestracji, a drugi przegląd w ciągu 2 lat od pierwszego. Kontrole techniczne są wymagane co 12 miesięcy.

Jazda bez kontroli jest nieopłacalna. Brak obowiązkowego badania technicznego podczas oględzin może powodować problemy. Jednak opłata za brak przeglądu nie jest najgorszą sankcją. Co się stanie, jeśli samochód nie zostanie sprawdzony?

Jeśli zapomnisz o przeglądzie technicznym i zostaniesz zatrzymany przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego, możesz zostać ukarany mandatem do 500 zł. Na szczęście ustawodawca nie dodał za to przestępstwo dodatkowych punktów. Jeżeli minął termin kontroli, może ona zakończyć się mandatem i pouczeniem. Jednak jazda samochodem przez wiele miesięcy bez kontroli ma poważniejsze konsekwencje.

Jeżeli badanie wykaże brak przeglądu technicznego, dowód rejestracyjny zostanie zachowany, a samochód zostanie przekazany do przeglądu technicznego w ciągu 7 dni. Wcześniej skonfiskowano dowód rejestracyjny i wydano specjalny dokument uprawniający do przejazdu do stacji kontrolnej. Obecnie kierowcy nie muszą podawać swojej rejestracji. Więc jego odosobnienie jest wirtualne. W Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPiK policja może zweryfikować aktualną dokumentację pojazdu. Władze zabronią Ci rejestracji w CEPiK, jeśli stwierdzą, że nie zdałeś egzaminów technicznych. Wystarczająco. Kierowca zatrzymanego pojazdu musi następnie dokonać przeglądu technicznego i zgłosić się do urzędu lub policji.

Samochody, które nie były w ostatnim czasie kontrolowane, mogą zostać zatrzymane z ruchu, a ich właściciele mogą zostać obciążeni dodatkowymi opłatami, takimi jak holowanie na pobliski parking. Koszty holowania to kolejna kara za niezbadanie samochodu.

Jedną z najgorszych kar za brak przeglądu technicznego jest odmowa odszkodowania. Samochodem bez aktualnych badań technicznych można jeździć legalnie. W razie wypadku lub kolizji, niesprawdzenie samochodu może skutkować odmową lub zmniejszeniem odszkodowania. Uszkodzenia spowodowane nieaktualnymi przeglądami technicznymi mogą skutkować zmniejszeniem lub niewypłaceniem roszczeń AC. W zakresie odpowiedzialności cywilnej sprawcy nie grozi żadne sankcje i maksymalna grzywna.

Żaden przegląd w 2021 r. nie może dać jeszcze jednego niekorzystnego wyniku. Jeśli opuścisz kontrolę o 30 dni lub dłużej, na stacji kontroli pojazdów zostaniesz obciążony dwukrotnie wyższą opłatą. Ustawodawca chce, abyśmy gwarantowali bieżące badania, zwiększając jednocześnie wpływy do kasy Transportowego Dozoru Technicznego. Ustawa jest gotowa i zostanie wprowadzona w drugim kwartale 2021 roku.

Jeżeli inspekcja wykryła brak badań technicznych i policja skonfiskowała nam dowód rejestracyjny, musimy niezwłocznie przeprowadzić badanie techniczne. 30-dniowy certyfikat otrzymamy po zakończeniu badania i pozytywnej opinii stacji kontroli pojazdów. Jeśli posiadamy dowód rejestracyjny, zostanie on ostemplowany.

 

Powiązane artykuły:

Ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji

Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie OC/AC

Ile wzrośnie OC po stłuczce?

Jak ubezpieczyć auto nie będąc właścicielem?

Ubezpieczenie dealerskie

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie